Anasayfa / Dernegimiz / DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

8 Mart, dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemleri dile getirdikleri gündür. Kadınlarımızın bu anlamlı gününü yürekten kutlarken, Kadınlar toplumumuzun mimarlarıdır, bir toplumun gelişmesi, değişmesi ve aile yapısı tamamen kadına bağlıdır. Ne yaparsak yapalım asla onların hakkını ödeyemeyiz. bana göre kadınlar, Analarımız, bacılarımız, hayatımızın yarısı hatta çok daha fazla değerlerimizi ifade eden varlıklardır. onlar olmasaydı dünyadaki hiçbir şeyin önemi kalmazdı. diğer bir ifadeyle Kadınlar İnsanlığın devamı için olmazsa olmazdır. En büyük dertlerin dertlisi, en büyük mutlulukların ardındaki kahramandır. Doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan, hayatımızı tamamlayan ve anlamlı kılan değerli kadınlarımızdır. bu konuda gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözüne dikkatlerinizi çekmek istiyorum.  “Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!”
demek ki sözün özü hayatımıza yön veren, hayatımızı bütünleştiren, ve anlamlı kılan, yaşama tutunmamızı sağlayan en önemli varlıklar kadınlardır.
Türkiye’de kadınlar Cumhuriyet ile kazanılmış birçok çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte, yaşamın her alanında başarıyla yer almaya devam etmektedirler. her geçen gün sosyal hayatta ve çalışma hayatında daha fazla söz sahibi olmaktadırlar. Tabi ki yapılanları asla kafi göremeyiz. çalışma hayatının her alanında daha fazla kadın vatandaşımızın söz sahibi olması, daha fazla sosyal hayatta aktif olarak yer almaları ve topluma faydalı bireyler olmaları için canla başla çalışmalıyız. gerek devlet, gerek kamu ve sivil toplum kuruluşları gerekse toplum olarak kadınlarımızın toplum hayatına katılmaları ve her alanda başarılı olmaları  için onları destekleme konusunda üzerimize çok büyük sorumluluklar düşmektedir ve bu sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. örneğin; eskiye nazaran  kadınlar daha çok özgür olmasına rağmen gerek ülkemizde, gerekse dünyada kadına yapılan şiddet ne yazık ki hala devam etmektedir. insanlığın kara lekesi olarak nitelendirdiğimiz bu tür hadiselerin sona ermesi için millet olarak hep birlikte mücadele etmeliyiz. ben kadınlarımıza yapılan şiddetin sona ermesi, onların çalışma ve sosyal hayatın  her alanında aktif olarak yer almaları için var gücümüzle savaşmalı ve bu tür konularla alakalı yapılan çalışmaların arttırılması gerektiğini özellikle vurgulamak istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerimizle hayatımızda en kıymetli varlıklar olan kadınlarımızın 8 mart dünya kadınlar günlerini en kalbi duygularla kutlar, hepsine de eşitlik, özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam sürmelerini bütün içtenliğimizle temenni eder, bundan sonraki dünya hayatında Kadına şiddetin olmadığı, kadınlarında erkekler kadar özgür olabildiği, kadına saygının olduğu nice günler dileriz. 8 Mart dünya Kadınlar Gününüz Kutlu olsun.

Akkuş Çukurköyü Mahallesi Derneği Yönetim Kurulu adına

Başkan

Halil İbrahim SEVİNDİK

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*